Mazsalacas meistarkursi

2010. gada 8. - 16. augustā Mazsalacā notiks 5. Starptautiskie jauno komponistu meistarkursi

Vispasaules jauno komponistu tikšanās Latvijā ir tradīcija, kuru 2002. gadā kopā ar domubiedriem aizsāka komponists Andris Dzenītis. Trīs reizes meistarkursi notika leģendām apvītajā Dundagas pilī, bet nu jau otro reizi kursi aicina visus uz Mazsalacu -Latvijas ziemeļu mazpilsētu, līkumotās Salacas upes krastos.


 

 

Kursi apzināti netiek rīkoti lielpilsētās - tā ir iespēja šodienas tehnoloģiju un momentānu prasību pārsātinātam cilvēkam izjust sevi un pārskatīt sava radošā gara uzstādītos noteikumus, atrodoties vienkāršos, varētu pat teikt, primitīvos apstākļos, dabas un vienkārša, lēna dzīves ritma ieskautam. Uz šī fona vesela nedēļa tiek veltīta intensīvām diskusijām, nodarbībām, komponēšanai, prezentācijām, individuālām nodarbībām ar pasniedzējiem, jaunu pazīšanos dibināšanai, dabas rimtā miera izbaudīšanai.

Starptautiskie meistarkursi savās četrās norises reizēs iekarojuši zināmu reputāciju gan reģionā, gan starptautiski - kursos viesojušies vairāk kā 50 dalībnieki no visdažādākajām pasaules malām,13 pasniedzēji - pasaulē pazīstami komponisti no 7 dažādām valstīm.

TĒMA

Kamermūzika šodien. Klasika, novatorisms, estētika, robežas.

PASNIEDZĒJI

David Lang (ASV)

Pär Lindgren (Zviedrija)

Richard Ayres (Nīderlande)

 

REZIDĒJOŠIE MŪZIĶI

Ensemble Aleph (Francija)

stīgu kvartets ReDo (Latvija)

 

DALĪBA KURSOS

Lai piedalītos meistarkursos, kandidātam jāsagatavo divu, trīs iepriekš rakstītu kamermūzikas skaņdarbu (diviem un vairāk instrumentiem) audio ieraksti (vēlamais garums - 5 - 10 minūtes) mp3 formātā, kuri kopā ar partitūrām digitālā formātā (pdf), detalizētu CV un foto elektroniski jānosūta meistarkursu organizatoriem līdz 2010. gada 15. februārim uz e-pastu

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Līdz 2010.gada 15.martam vērtēšanas komisija, kas sastāv no kursu pasniedzējiem un ansambļa Aleph dalībniekiem, izskatot iesūtītos materiālus, izvēlēsies 10 aktīvos kursu dalībniekus. Rezultāti tiks paziņoti pēc 2010.gada 15.marta.

Pēc vērtēšanas komisijas ieskatiem pieciem no viņiem tiks dots uzdevums komponēt skaņdarbu ansamblim Aleph, otriem pieciem - stīgu kvartetam ReDo. Šie skaņdarbi tiks atskaņoti meistarkursu noslēguma koncertā.

Atlasītajiem dalībniekiem būs pienākums skaņdarbus pabeigt un nosūtīt ansambļiem Aleph un ReDo līdz 2010.gada 5.jūlijam.

Skaņdarbiem šajā laikā jābūt konceptuāli pabeigtiem. Kursu laiks būs atvēlēts tam, lai skaņdarbos kopā ar pasniedzējiem un mūziķiem noslīpētu detaļas un veiktu reālistiska apjoma izmaiņas.

Starptautiski noteiktais vecuma limits jauno komponistu kategorijā ir 35 gadi, taču kursu organizatori nevēlas vilkt īpašas robežas arī, ja šis vecums ir pārsniegts.

Kursos paredzētas vietas arī 10 brīvklausītājiem (observers). Šajā gadījumā piedalīties kursos var bez konkursa, tiks nodrošināts vienlīdzīgs serviss, iespēja apmeklēt grupu nodarbības un mēģinājumus, taču netiks atskaņota dalībnieka mūzika, kā arī individuālo nodarbību sadalē prioritāte laika ziņā tiks dota aktīvajiem dalībniekiem.

PAR PASNIEDZĒJIEM

DAVID LANG (1957)

„Šādai mūzikai vēl nav izdomāts vārds", (There is no name yet for this kind of music,") rakstījis Los Angeles times mūzikas kritiķis Marks Sveds. Pulicera prēmijas laureāts Langs, saņēmis arī citas prestižas balvas un atzinības - Romas prēmiju, Guggenheima fonda stipendiju, viņa mūziku spēlē pasaulē atzītākie orķestri un kolektīvi - Ņujorkas filharmoniķi, Kronoskvartets, Trio Mediaeval, tie skanējuši visos lielākajos laikmetīgās mūzikas festivālos un koncertzālēs visā pasaulē. Deivids Langs pazīstams arī kā slavenās amerikāņu komponistu grupas Bang on a can biedrs (kopā ar Maiklu Gordonu un Džūliju Volfi).

Viņa mūzikā saklausāmi minimālisma, roka konceptuālisma, totālisma strāvojumi. Bieži Langa mūzika tiek dēvēta arī par postminimālistisku, tai piemīt spēks un liels vitālas enerģijas daudzums.

PÄR LINDGREN (1952)

Pērs Lindgrēns ir viena no Zviedrijas šodienas redzamākajām laikmetīgās mūzikas sejām. Sākotnēji fokusējies uz elektroniskās mūzikas sfēru, laika gaitā Lindgrēns arvien vairāk pievērsies instrumentālajai mūzikai. Jau kopš 1980. gada Pērs Lindgrēns ir Zviedrijas karaliskās mūzikas akadēmijas pasniedzējs, kopš 1998 - profesors. Lindgrēna mūzikas valoda ir ļoti individuāla, atpazīstama, viņa kompozīcijas tehnikas pārvaldīšana - virtuoza, katrā darbā piedāvājot jaunas idejas un tehnoloģiskos principus. Lindgrēna mūzikai ir dažādi iedvesmas avoti, kas saklausāmi arī viņa darbos - māksla - no vizuālas ģeometrijas un precizitātes līdz abstrakcijai, etniskā mūzika - afrikāņu ritmi, arābu melodiski motīvi, daba - abstrakta vides ietekme. Lingrena darbs Oaijé 1996.gadā kļuva par starptautiskā UNESCO rīkotā Rostrum konkursa rekomendēto skaņdarbu.

RICHAR AYRES (1965)

Nīderlandē dzīvojošs britu komponists. Pēc meistarklasēm pie Mortona Feldmana Darmštatē, kā arī Dartingtonas vasaras mūzikas skolas nolēmis kļūt par komponistu, šodien ir viens no pazīstamākajiem komponistiem Nīderlandē. Mācījies pie Luija Andrīsena (Louis Andriessen), kopš 2004. gada Airess ir Hāgas Karaliskās konservatorijas kompozīcijas pasniedzējs. Sadarbojies ar ASKO, Šēnberga ansambli, Nīderlandes Radio simfonisko orķestri, Londonas sinfoniettu, Birmingemas pilsētas simfonisko orķestri, Klangforum WienMusikFabrik un citiem starptautiski pazīstamiem kolektīviem. 1999. gadā skaņdarbsNo.31 trompetei un ansamblim kļuva par UNESCO rīkotā Rostrum konkursa rekomendēto skaņdarbu. Komponists saņēmis arī augstāko apbalvojumu mūzikā Nīderlandē - Vermūlena balvu (Vermeulen).

ANSAMBĻI

ENSEMBLE ALEPH

Dibināts 1983. gadā un kopš tā laika strādā ļoti aktīvi un intensīvi, ir viena no pazīstamākajām Parīzes laikmetīgās mūzikas grupām. Ansambļa prioritātes vienmēr bijušas jaunu apvāršņu meklēšana, jaunu, laikmetīgu mūzikas izpausmju iedzīvināšana savā darbībā, teksta, kustības, gaismas attiecības ar skaņu. Aleph lielums ir variējams. Kursos piedalīsies ansambļa pamatsastāvs - flauta, klarnete, klavieres, vijole, čells, sitaminstrumenti. Savā pastāvēšanas laikā Alephpirmatskaņojuši vairāk kā 150 skaņdarbus, regulāri veido koncertciklus, kas veltīti 20.gadsimta klasikai un novitātēm. Citu autoru starpā Aleph regulāri atgriežas pie Berio, Bulēza, Keidža, Grizē, Kāgela, Kurtāga, Lahenmana, Šelsi, Ksenaka, Cimmermana mūzikas, svinot arī mūzikas šodienu - Freda Frita (Frith), Hosē Manuela Lopeza - Lopeza, Robēra Paskāla, Horacio Vadžones un citu autoru darbus.

Aleph ir mūzikas teātris ar tā maskām, trikiem un spožumu, ēnām un dekorācijām.

STĪGU KVARTETS REDO

 

REDO kvarteta aizsākumi meklējami 2006. gadā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kā mūzikas akadēmijas mācību kvartetam. 2007./2008. gada sezonā gūti daudzi panākumi - spēlējot seksteta sastāvā 2008. gada februārī JVLMA konkursā Labākais studentu kameransamblis iegūta I vieta un Studējošo Pašpārvaldes balva Artistiskākajam kameransamblim. Pēc konkursa veikts arī ieraksts Latvijas Radio 1.studijā. Kvartets piedalījies meistarklasēs pie S. Azizjana (Rīga, 2008) un pie ARTIS stīgu kvarteta vijolnieka J. Maisla (Viļņa, 2008). Kvartets piedalījies daudz dažādos interesantos projektos dažādos žanros, tanī skaitā arī džeza projektos.

NORISE

Deviņu meistarkursu dienu laikā katram dalībniekam būs iespēja apmeklēt privātstundas pie katra no pasniedzējiem, prezentēt savu mūziku, piedalīties mēģinājumos, semināros un diskusijās. Katrs no pasniedzējiem gatavo divas lekcijas par dažādām aktuālām laikmetīgās mūzikas tēmām. Kursu tēma ir tikai ass, ap kuru koncentrējas dažāda veida diskursi. Tiem nebūt nav jāskar tikai organizatoru noteikto tēmu vai to loku, dalībniekiem tiek dota maksimāla radoša brīvība. Kursu laikā tiks nodrošinātas iespējas radošam, individuālam darbam.

KONCERTI UN BRĪVAIS LAIKS

Meistarkursu laikā notiks divi koncerti, kuros abi kursos rezidējošie ansambļi - Ensemble Aleph un stīgu kvartets ReDospēlēs kursu dalībnieku, pasniedzēju un pašu izvēlētu repertuāru. Ik vakaru visi neformālā gaisotnē tiek aicināti uz kursu dalībnieku darbu ierakstu prezentācijām.

DALĪBAS MAKSA KURSOS

Sakarā ar kursu atbalstītāju rekomendācijām un prasībām, 5.Starptautiskajos meistarkursos tiek ieviestas diferencētas dalības maksas.

Konkursā atlasītajiem dalībniekiem

No Latvijas - 150Eur

No Igaunijas, Lietuvas - 200Eur

No pārējām valstīm - 300Eur

Brīvklausītājiem - (vietu skaits ierobežots, lūdzam pieteikties savlaicīgi)

No Latvijas - 200Eur

No Igaunijas, Lietuvas - 250Eur

No pārējām valstīm - 350Eur

Dalības maksa sedz dzīvošanas, ēdināšanas, transportēšanas, (Rīga - Mazsalaca - Rīga) un pasniedzēju darba izmaksas. Kursu dalībnieki tiks izmitināto pieticīgos hosteļa tipa apartamentos ar daļējām ērtībām, ēdināti trīs reizes dienā, nodrošinot ar kafiju, tēju, dzeramo ūdeni dienas garumā. Starptautiskās transporta izmaksas un veselības apdrošināšana kursu dalības maksā nav iekļautas.

KONTAKTI

 

Lai iegūtu detalizētāku informāciju par kursiem rakstiet -

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

PAR TRADĪCIJU

2002. Pirmie Starptautiskie Baltijas valstu jauno komponistu meistarkursi. 22.- 26.08.2002

Pasniedzēji: Tēnu Kērvics, Helēna Tulve (Igaunija), Imants Mežaraups, Rolands Kronlaks (Latvija), Rītis Mažulis, Šarūns Naks (Lietuva).

2004. Otrie Starptautiskie jauno komponistu meistarkursi 15. - 23. 08.2004

Tēma: Vokāla izmantojums laikmetīgajā mūzikā

Pasniedzēji: Tapio Tuomela (Somija), Toivo Tulevs (Igaunija), Pēteris Plakidis (Latvija) un Remīgijs Merķelis (Lietuva).

2006. Trešie Starptautiskie jauno komponistu meistarkursi 13.-21.08.2006

Tēma: Starp intīmo un globālo. Laikmetīgās kamermūzikas skaņas estētika

Pasniedzēji: Rolfs Vallins (Norvēģija), Klāss Torštensons (Zviedrija/Nīderlande), Džons Vūlričs (Lielbritānija)

2008. Ceturtie Starptautiskie jauno komponistu meistarkursi 15.-23.08.2006

Tēma: Pūšaminstrumentu izmantojuma laikmetīgajā mūzikā. Universs un labirinti.

Pasniedzēji: Jannis Kiriakides (Nīderlande/Kipra), Johannes Marija Štauds (Austrija), Alla Zagaikeviča (Ukraina)