“ISCM Pasaules mūzikas dienas 2015” Ļubļanā, Slovēnijā

 

2015. gadā ikgadējais ISCM (Starptautiskā laikmetīgās mūzikas asociācija) festivāls Pasaules mūzikas dienas (ISCM World Music Days) notika no 26. septembrim līdz 2. oktobrim Ļubļanā, Slovēnijā.

 

 

Ģeogrāfiski novietota starp Itāliju, Austriju, Ungāriju, Horvātiju un Adrijas jūru, šīs gleznainās, kalniem un mežiem rotātās valsts galvaspilsēta Ļubļana ir vien stundas vai divu attālumā no jebkuras savas kaimiņvalsts. Esot Slovēnijas lielākā pilsēta, tā drīzāk atstāj salīdzinoši nelielas vietas iespaidu, uzrunā ar šarmantu atmosfēru un viesmīlību. To caurvij Ļubļanicas upe un vairāki kanāli, kuru krastos izvietotas daudzas kafejnīcas un restorāni, arī parki un spēļu laukumi. Tik pat iezīmīgi šajā pilsētā ir tilti, kas savieno abus upes vai kanāla krastus, kā arī viduslaiku pils, kas atrodas kalnu virsotnē un krāsainā arhitektūra, kas vērojama vecpilsētā. Kompakto izmēru dēļ šo pilsētu izdevās izstaigāt pat vairākas reizies, jo arī visas koncertvietas, kaut izvietotas dažādās pilsētas daļās, atradās īsāka vai garāka, tomēr gājiena attālumā viena no otras. Līdz ar Ļubļanas Filharmoniju, kuras telpās notika vairums koncertu, programmas izskanēja arī citviet, tostarp Ļubļanas Mūzikas un teātra akadēmijā un mūzikas skolās, viesnīcās un opernamā, arī koncertzālē Cankarjev dom.

Tā bija jau otrā reize, kad festivāls notika šajā valstī. Pirmoreiz Slovēnija festivāla organizēšanas pienākumus uzņēmās 2003. gadā un vēlme to organizēt atkārtoti un tieši 2015. gadā bija saistīta ar faktu, ka tieši šogad Slovēnijas Komponistu savienība atzīmē savas darbības 70. gadskārtu. Šis fakts lielā mērā atspoguļojās arī festivāla programmas izveidē – īpaša vieta līdz ar starptautiskās mūzikas ainas izgaismošanu tika atvēlēta arī tieši slovēņu komponistu mūzikai – katrā koncertprogrammā tika iekļauts vismaz viens un nereti pat vairāki Slovēnijas komponistu opusi, pie tam arī atskaņotājmākslinieku ziņā kā pamatresurss izvēlēts bija tieši Slovēnijā dzīvojoši un strādājoši mūziķi.

Šajā ziņā apsveicama šķiet slovēņu kolēģu uzņēmība un spēja izcelt savas nacionālās kultūras vērtības, tradīcijas un jaunu ceļu meklējumus, lietas, ar kurām viņi lepojas vai arī parādības, kas varbūt no malas šķiet īpatnējas vai ne tik ļoti saistošas, taču savulaik un noteiktā kontekstā spēlējušas būtisku lomu Slovēnijas mūzikas dzīvē. Tādējādi festivāla organizētājiem – Slovēnijas Komponistu savienībai izdevās gan izpildīt ISCM festivāla misiju – koncentrētā veidā atklāt daudzveidīgu mūzikas ainu, prezentējot dažādu stilistiku un tautību komponistu pēdējos gados tapušus darbus, ko festivāla organizētājiem rekomendējusi katra ISCM sekcija, kā arī spoži īstenot pašu uzstādīto misiju - ļoti plašu un starptautisku klausītāju loku iepazītināt ar savas valsts mūziku. Un domājams, ka klausītāju rindās parādījās arī tādi Slovēnijas iedzīvotāji, kuri līdz tam nebija vērsuši uzmanību uz klasisko un laikmetīgo mūziku. Pilnīgākai ainai jāpiemin, ka slovēņu mūzika tika eksponēta ļoti plašā spēktrā – līdz ar studentu darbiem skanēja arī slovēņu klasikās mūzikas paraugdarbi, dažādu paaudžu un stilistikas komponistu opusi, kā arī īpaši izceltas tika jaunās paaudzes uzlēcošās zvaigznes – Nina Šenka (Nina Šenk, 1982) un Vito Žurajs (Vito Žuraj, 1979), kuru koncertžanra darbi skanēja festivāla noslēguma koncertā. Par festivāla programmu un norisi vairāk uzzināms organizatoru izstrādātajā mājas lapā: http://www.worldmusicdays2015.si

No sešiem ISCM Latvijas sekcijas iesūtītajiem darbiem starptautiskā žurija šoreiz iekļaušanai festivāla “Pasaules mūzikas dienas 2015” programmā bija izvēlējusies Renātes Stivriņas skaņdarbu ansamblim Composition 10. (inspired by W. Kandinsky), kuru slovēņu mūziķi diriģenta Slavena Kulenoviča (Slaven Kulenov) vadībā atskaņoja 1. oktobrī Slovēnijas Filharmonijā. Darba ieskaņojums (gan citu mūziķu interpretācijā) pieejams šeit: https://soundcloud.com/stivrina-renate/renate-stivrina-composition10-inpired-by-kandinsky

Jāteic, ka latvieši šogad Ļubļanā bija pārstāvēti diezgan plašā lokā – dažus no koncertiem apmeklēja arī komponistes Anna Veismane un Indra Riše, tāpat arī Renāte Stivriņa, kas bija klāt arī sava darba atskaņojumā un mēģinājumu procesā. Septembra nogalē Ļubļanā notika arīdzan starptautiska konference Between Universal and Local: From Modernism to Postmodernism (par to vairāk uzzināms, sekojot saitei: http://wff1.ff.uni-lj.si/oddelki/muzikologija/simpozij2015_programme.html), kurā piedalījās arī muzikologi no Latvijas, JVLMA - Jūlija Jonāne un Jānis Kudiņš, arī viņi bija klāt dažos no ISCM festivāla koncertiem.

Viesojoties Ļubļanā kā ISCM Latvijas sekcijas vadītājai man bija iespēja būt klāt ne vien teju visos festivāla koncertos (daži no tiem savstarpēji pārklājās, kamdēļ tos neizdevās apmeklēt), bet arī pienākums pārstāvēt Latviju ISCM Ģenerālajā asamblejā, kas ik gadu notiek paralēli festivālam un tiek organizēta vairākās sesijās vairāku dienu garumā.

Vēlreiz atgriežoties pie festivāla un tajā skanošās mūzikas, gribu izcelt dažus skaņdarbus, kas šoreiz lielajā koncertu klāstā īpaši saistīja manu uzmanību un izkanēja jo īpaši spilgti, uzrunājot ar oriģinālu un individuālu valodu. Ieskatam apkopoju dažus no darbiem, kurus dzirdēju pirmoreiz un labprāt dzirdētu vēlreiz, un autorus, kuru veikumam turpmāk sekošu ar radošu interesi:

Jacob Gotlib "Portrait Sequence (Blanching Out)" (ASV),

Gordon Fitzell "Pangaea Ultima" (Kanāda),

Lachlan Skipworth "Dark nebulae" (Austrālija),

Páll Ragnar Palsson "Supremacy of Peace" (Igaunija / Īslande),

un noslēguma koncerta programma, kurā līdz ar slovēņa Vito Žuraja Hawk-eye uzrunāja divu somu komponistu – Veli Mati-Pūmalas (Veli Mati-Puumala) un Makša Savikangas (Max Savikangas) darbi.

Turpinot par ISCM Ģenerālo asambleju, kas notiek ik gadu, šoreiz uzmanības lokā bija ne vien finansiālas dabas jautājumu iztirzāšana, kaislīgas diskusijas par ISCM nākotni, darbības plāniem, tradīcijām, kas pārmantojamas un inovācijām, kas būtu jāliek novecojošu principu vai medeļu vietā, bet arī īpašs akcents tika likts uz ISCM biedru savstarpējās sadarbības veicināšanu.

Tika prezentēti vairāki iepriekšējos gados aizsākti projekti, tostarp Veni Academy, kas vērsts uz pusaudžu iesaisti jaunās mūzikas atskaņošanā, radīšanā un izpratnē, veidojot meistarklases un koncertprogrammas, kas koncerttūres veidā tiek prezentētas dažādās šajā projektā iesaistītajās valstīs. Līdz šim akadēmijas kodols bijis saistīts ar ISCM Slovākijas sekciju, tā sadarbojusies ar partneriem Ungārijā, Austrijā un citās zemēs, un turpmākajiem projektiem ir uzrunājusi arī Baltijas valstu pārstāvjus, tostarp ISCM Latvijas sekciju. Par Veni Academy vairāk uzzināms šiet: http://www.veni.sk/academy/

Tāpat ISCM Šveices sekcija (http://www.iscm-switzerland.ch) iepazīstināja ar iespējām veidot sadarbības projektus, piesaistot Šveices fondu atbalstu. Zināms, ka, pateicoties šiem resursiem Latvijā atbalstu saņēmis arī jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. Organizācija Sound and Music, kas ir ISCM pārstāve Anglijā iepazīstināja ar projektu, kurā vairāki komponisti no Skandināvijas valstīm, Lielbritānijas un arī Igaunijas ar šo ISCM sekciju finansiālu atbalstu dodas pieredzes apmaiņas braucienos, iepazīstot katra izvēlētā komponista mītnes zemes mūzikas un kultūras vidi. Projekta dokumentācija pieejama šeit: http://www.soundandmusic.org/projects/iscm-composer-exchange-and-networking-opportunity

Notika diskusijas arī par turpmāko ISCM festivālu rīkošanu. Vienbalsīgi tika lemts, ka 2018. gadā festivāls notiks Vankūverā, Kanādā. Attiecībā uz 2019. gadu savu kadidatūru pieteica Īslande un Igaunija, ar kuras ISCM sekciju notika arī intensīvas sarunas par iespēju sadarboties šī festivāla organizēšanā. Par sadarbības iespējām sarunas tika risinātas arī ar vairāku citu ISCM sekciju pārstāvjiem, gan no tuvām kaimiņzemēm, gan krietni tālākām valstīm, tostarp Kanādas, Īrijas, Austrālijas, Ungārijas, Ēģiptes, ASV un Korejas, kur jau 2-16. gada marta beigās notiks nākošais ISCM festivāls “Pasaules mūzikas dienas”.

Oktobra vidū es, Santa Bušs kā ISCM Latvijas sekcijas vadītāja un 1. delegāte ISCM Ģenerālājā asemblejā un Anna Veismane, kas Slovēnijā viesojās kā sekcijas 2. delegāte par iespaidiem Slovēnijā un ISCM festivālu “Pasaules mūzikas dienas 2015” Ļubļanā tikām aicinātas pastāstīt arī Radio “Klasika” klausītājiem, kur programmā “Atspere” sarunājāmies ar Edgaru Raginski un Ingu Saksoni. Raidījuma ieraksts pieejams šeit: http://klasika.lsm.lv/lv/raksts/atspere/komponistes-santa-buss-un-anna-veismane-par-iscm-festivalu-world.a57712/

Plašāks vizuāls ieskats Slevēnijā notikušā festivāla norisē pieejams šiet:

http://www.dss.si/svetovni-glasbeni-dnevi-slovenija-2015

Santa Bušs

 

ISCM Latvijas sekcijas vadītāja

 

ISCM Sekciju pārstāvji pie festivāla plakāta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ģenerālā asambleja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ļubļana, Slovēnija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ļubļana, Slovēnija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ļubļanas filharmonija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noslēguma koncerts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koncerts. Tiek atskaņots komponistes Renātes Stivriņas skaņdarbs.