ISCM festivāls Pasaules mūzikas dienas 2017 Kanādā

No 2017. gada 2. līdz 8. novembrim Kanādas rietumkrasta lielākajā pilsētā Vankūverā notika ISCM (Starptautiskās laikmetīgās mūzikas asociācijas) festivāls Pasaules jaunās mūzikas dienas 2017.

Man šis bija pirmais festivāls un Ģenerālā asambleja, kuru apmeklēju kā ISCM Latvijas sekcijas pirmā delegāte. Spraiga darba nedēļa tika aizvadīta Ģenerālajā asamblejā, piedaloties konferencēs, prezentācijās, formālās un neformālās sarunās, jaunu latviešu klasiskās un džeza mūzikas tvartu prezentācijās. Tika iepazīta organizācijas struktūra, komunikācijas formas un potenciālās iespējas sadarbībā ar citām ISCM sekcijām. Ģenerālajā asamblejā kopā piedalījās 47 valstu pārstāvji, balsoja par svarīgām organizatoriskām pārmaiņām, kopējo organizācijas attīstību, kā arī izvērtēja valstu prezentācijas nākamajiem ISCM festivāliem.

Festivāla organizētāji no sešiem Latvijas ISCM sekcijas iesūtītajiem darbiem izvēlējās Gundegas Šmites skaņdarbu klavierēm solo Mercurium. Kompozīcija Mercurium piedzīvojusi vairākus atskaņojumus arī Latvijā, pianistu Uģa Krišjāņa un Reiņa Zariņa interpretācijās. Vankūverā, festivāla noslēgumā 8.novembrī koncertzālē Vancouver Playhouse to pārliecinoši atskaņoja kanādiešu pianiste Rāhele Ivasa (Rachel Iwaasa).

Festivāla laikā ierakstīju vairākas intervijas – ar WMD 2017 māksliniecisko direktoru, asociācijas Music on Main vadītāju Deividu Peju (David Pay), Kanādas komponistu līgas (Canadian League of Composers) prezidentu Džimu Hiskotu ( Jim Hiskott) , kā arī trim Igaunijas festivāla WMD 2019 rīkotājiem – mākliniecisko direktoru Mertu Matisu Lillu ( Mart- Matis Lill), festivāla producentēm Ēriku Marku (Eerika Mark) un Mari Līsu Rebani (Mari-Liis Rebane). Par katru koncertu veidoju īsu aprakstu, lai vislabākajā veidā varētu atsaukties par muzikālajām aktivitātēm Radio Klasika intervijā. Top raksts žurnālam Mūzikas saule par ievērojamākajiem komponistiem šī festivāla ietvaros, mūziķiem un mākslinieciskajām tendencēm. To ir ļoti svarīgi apzināties, lai uz nākamajiem festivāliem izvēlētos pēc iespējas iezīmīgākas un izvērstākas kompozīcijas, kas vislabāk atspoguļotu latviešu komponistu daiļrades unikalitāti.

Pasaules mūzikas apritē ISCM WMD ir ļoti nozīmīgs un valstiski svarīgs notikums. Daudzas valstis tika pārstāvētas ar diviem delegātiem, turklāt komponisti visbiežāk bija klātesoši savu darbu atskaņojumos. Latvijas kontekstā ir vēl daudz darāmā, lai mēs paši apzinātos šāda festivāla nozīmību un pēc iespējas aktīvi iesaistītos dažādās norisēs.

Muzikālās nedēļas virsotnes bija Vankūveras simfoniskā orķestra, Vankūveras Kamerkora un Jaunās mūzikas stīgu orķestra koncerti, kamermūzikas ansambļu Bozzini Quartet, Emily Carr String Quartet, Aventa, Turning Point Ensemble mākslinieciskās programmas.

ISCM organizācija apvieno dalībvalstu komponistus, atskaņotājmāksliniekus un koncertu organizatorus. Tā izvirzījusi sev uzdevumu kļūt par globālu, efektīvu komunikāciju vietu ar mērķi izplatīt laikmetīgo mūziku un darīt to maksimāli pieejamu publikai. Kopš Starptautiskās laikmetīgās mūzikas asociācijas dibināšanas 1922. gadā, organizācija ir teju 100 gadu bijusi pasaules jaunās mūzikas platforma. 2018. gadā festivāls norisināsies Pekinā, Ķīnā, Pekinas modernās mūzikas festivāla ietvaros, savukārt, Pasaules mūzikas dienas 2019 organizēs mūsu kaimiņi igauņi.

Annas Veismanes braucienu atbalstījis VKKF un Latvijas Komponistu savienība.

ISCM Latvijas sekcijas vadītāja Anna Veismane