Ar koncertiem visā Latvijā tiek atvērts jaunais Daces Aperānes klaviermūzikas albums "Skaņas un atskaņas"

2015. gada decembrī klajā nāk jau ceturtais Latvijas Nacionālā ierakstu kompānijas SKANI latviešu mūzikas ieraksts - Daces Aperānes klaviermūzikas albums Skaņas un atskaņas. CD iznāk sērijā Latvijas Komponisti un to veidojusi un ieskaņojusi viena no vadošajām latviešu pianistēm – Diāna Zandberga.

 

Jaunā albuma atvēršanai veltītie koncerti notiek ar Latvijas Komponistu savienības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu veidotā koncertu ciklā Latviešu komponistes klaviermūzikā, kurā līdzās Daces Aperānes darbiem Diāna Zandberga spēlēs arī  Ilonas Breģes, Maijas Einfeldes, Lūcijas Garūtas, Selgas Mences un Indras Rišes skaņdarbus.

Koncerti notiks:

15. decembrī plkst. 17.00 Salacgrīvas Kultūras namā

22. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē (koncertu rīko Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisija un paredzētas muzikologa Arvīda Bomika, kā arī komponistes Daces Aperānes uzrunas). http://www.rlb.lv/sakums/daces-aperanes--cd-skanas-un-atskanas-atversana-

23. decembrī plkst. 18.00 Aizputes Mūzikas skolā


Koncertprogramma jau izskanējusi 19. novembrī Cēsu Izstāžu namā un 26. novembrī Jelgavas Mūzikas vidusskolas koncertzālē.


”Koncertprogrammā Latviešu komponistes klavierēm plaši pārstāvēta Daces Aperānes daudzkrāsainā klaviermūzika, kas pārsteidz ar tēlainības diapazonu – no neobarokālās askētiskās Sarabandas un impresionistiski izsmalcinātajām Haikām līdz franču šarma caurstrāvotajam veltījumam šansona dziedātājai Edītei Piafai Mūzikā no baleta Edīte. Nereti Daces Aperānes mūzikas valodā jūtama dažādu tautu folkloras ietekme - spāņu flamenko melodika un arābu skaņkārtas Divos sapņos, ungāru tautas instrumenta cimbalas spēles paņēmieni klavierdarbā Cimbala, latviešu tautasdziesmu intonācijas Trijās noktirnēs”, stāsta Diāna Zandberga.


Lai izgaismotu latviešu klaviermūzikas īpašo krāsu paleti, koncertā līdzās Lūcijas Garūtas darbiem skanēs arī Maijas Einfeldes Albuma lapa, Selgas Mences Elpojošie akmeņi, kā arī muzikālas pasakas, ko komponējušas Ilona Breģe un Indra Riše.


"Reizēm man šķiet, ka daba, dzeja, māksla, atmiņas un noskaņas izstaro ļoti savdabīgu iekšējo mūziku. Mans kompozīcijas process sakņojas šīs iekšējās mūzikas uztverē un tālākveidē. Es esmu dziļi pateicīga Diānai Zandbergai par aicinājumu komponēt daudzus klavierdarbus viņas koncertprogrammām un par viņas pārlikumiem klavierēm solo no manām kompozīcijām divām klavierēm un citiem sastāviem. Diānas niansētās, kvēlās un virtuozās interpretācijas man bijuši brīnišķīgi iedvesmas avoti, tāpat kā viņas lielā uzticība manam klaviermūzikas albumam - Skaņas un atskaņas", komponiste Dace Aperāne.


Dace Aperāne dzimusi 1953. gadā Vinipegā, Kanādā, latviešu vecāku Mārtiņa un Ilgas Štauveru ģimenē. Klavierspēli sākusi apgūt 11 gados un jau 12 gadu vecumā, piedaloties jauno mūziķu kompozīcijas klasēs pie Dr. Pegijas Sampsones, radījusi pirmās kompozīcijas – klavierdarbus un dziesmas.

1972. gadā Dace uzsāka kompozīcijas studijas Makgila universitātē Monreālā pie Čārlza Pālmera, Brūsa Meitera un Braiena Čērnija. 1976. gadā viņa ieguva bakalaura grādu mūzikā. 1977./1978. gadā studēja kompozīciju ar Dāvidu Lobu Mannes mūzikas koledžā Ņujorkā, bet 1978. gadā mūzikas teoriju un kompozīciju Fontenblo vasaras skolā Francijā pie Nadjas Bulanžē un Luīzes Talmas.

1978. gadā Dace Aperāne turpināja kompozīciju studijas Hantera koledžā Ņujorkā pie Mairona Finka. Šo mācību iestādi viņa absolvēja 1980. gadā ar maģistra grādu.

Dace Aperāne ir Latvijas Komponistu savienības (1990) un Kanādas mūzikas centra (1993) biedre. Kopš 1994. gada viņa Latvijā ir Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu mākslinieciskā vadītāja. No 2005. gada pasniedz mūziku Skārsdeila skolu sistēmā Ņujorkā.

Saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni (2001) un pirmo Latviešu mūzikas balvu (2007) par latviešu mūzikas koncertu veicināšanu pasaulē, kā arī par jauno mūziķu prasmju un saskarsmes izkopšanu regulārās starptautiskās vasaras nometnēs un meistarkursos Latvijā

Dace Aperāne saviem solo darbiem klavierēm, kameransambļiem, balsij un orķestrim bieži iedvesmojusies no latviešu un citu valstu dzejas, mākslas un tautas mūzikas. Viņas kompozīcijas ir atskaņotas koncertos, festivālos, meistarkursos un dziesmu svētkos Kanādā, ASV, Latvijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Ungārijā, Vācijā, Krievijā un Meksikā. Komponistes mūzikas ieraksti atrodami Latvijas Radio arhīvos, skanējuši Latvijas Radio 3 raidījumos, kā arī ASV klasiskās radio programmās.

Kopš 1989. gada Daces Aperānes mūzika ir daudzu Latvijas interpretu repertuārā. Notikuši vairāki viņas autorkoncerti Rīgā (Vāgnera zālē, Latvijas Nacionālajā operā, Rīgas Latviešu biedrības namā), Siguldā, Cēsīs un citās Latvijas pilsētās. Vairumā Daces Aperānes darbu dominē gaiša vai melanholiski rāma noskaņa. Kritika atzīmējusi viņas mūzikas maigi disonanto raksturu un iekšējo sakāpināto izteiksmi.


Diāna Zandberga (Baibusa) klavierspēli mācījusies Eiropas Mūzikas akadēmijā Milānā pie leģendārā Lazara Bermana, bet vēlāk papildinājusies Granadosa-Maršala akadēmijā Barselonā pie izcilās spāņu pianistes Alisijas de Laročas. Pēc maģistra grāda iegūšanas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā profesora Jura Kalnciema klasē, viņa turpināja studijas doktorantūrā pie profesoriem Jeļenas Ļebedevas un Sergeja Osokina, 2014. gadā iegūstot mākslas zinātņu doktora grādu. Kopš 2015. gada Dr. art. Diāna Zandberga ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātā docētāja.

No 1996.gada viņa koncertējusi Eiropā, ASV un Krievijā gan atskaņojot soloprogrammas, gan kā soliste ar Šumenas simfonisko orķestri Bulgārijā, Katalonijas simfonisko orķestri (diriģents Uve Munds) Palau de la Musica Catalana Barselonā, Krievijas Valsts simfonisko orķestri Klasika (diriģents Aleksandrs Kantorovs) Sanktpēterburgā, Bakau filharmonijas simfonisko orķestri un diriģentu Frančesko Atardi (Francesco Attardi) Rumānijā un Teatro dal Verme prestižajā koncertciklā Serate Musicali Milānā (Itālija).

 

Pianiste pirmatskaņojusi jau vairākus desmitus dažādu komponistu klavierdarbus un viņas spēle ieskaņota piecos CD albumos.