Man mieru neliek Vāgners... jeb Riharda Vāgnera Mazās formas

Mūziku Jānis Akuraters uzskatīja par augstāko no mākslas izteiksmes veidiem. Īpašā vietā tiek celts Rihards Vāgners. Apliecinājumu tam rodam Akuratera piezīmēs,publicistikā,vēstulēs, dzejā.

 

Pirmā ārzemju ceļojuma laikā 1914 . gada 5. janvārī dzejnieks raksta uz Latviju sievai Marijai: Ceturtdien, 8. janvārī es gribu iet uz „Parsifālu” Parīzes operā. Tas būs rets prieks, jo ir tikai piecas izrādes un biļešu cena sadzīta līdz 100 frankiem. Iespaidi ir tik saviļņojoši, ka dažu dienu laikā Akuraters sacer plašu rakstu par„Parsifāla” uzvedumu. „ Savāda misticisma pilna ir visa poēma un mūzika. Un šis misticisms, šī nebeidzamā sāpju un atteikšanās dziesma ar savu debess burvību ir Budas folosofijas varbūt visdzīvākais attēlojums Eiropas mākslā. Sāpes – dziļākais, ko cilvēks spēj just un skaidrākais – tā vēsta Buda. Un šo sāpju izteiksme mūzikā aizsniedz savu augstāko izpausmi Vāgnera Amfortas dziesmā. Kāds franču kritiķis saka, ka Vāgners bijis ģeniāls tiklab mūzikā, kā arī dzejā.”

Parīzē – 9.1. 1914. J. Akuraters

Vēlāk savas izjūtas par šo operu J. Akuraters izteic dzejā:

Parsifals ( no krājuma „Dienu prieks”)

Skaidras paliek visas krāsas

Augstumos, kur dievi mīt;

Sirds un zvaigznes gaišas māsas,

Daiļums šodien tur un rīt.

Tavas rokas trūdu rokas,

Mirklī viņu laime riet,

Zemes ziedos smaržu mokas, -

Visuskaistāk zvaigznes zied.

Taču izcilais operu komponists R. Vāgners radījis arī cita žanra mūzikas darbus – t. s. Mazās formas, kas nav tik pazīstamas atklātībā, kā slavenās operas. Tās vairāk izteic klusākus, intīmākus dvēseles pārdzīvojumus un noskaņas. Koncertprogrammu, veltītu šādai R. Vāgnera mūzikai sagatavojis Pēteris Plakidis ar domubiedriem – Lauru Grecku (mecosoprāns) un vijolnieku Dzintaru Beitānu.

Pēteris Plakidis. Man ļoti patīk aktīvi muzicēt. Esmu garas stundas pavadījis kamermuzicēšanā Mūzikas akadēmijā un esmu laimīgs, ka dauzi studenti tagad kļuvuši par maniem partneriem. Komponists Pēteris Plakidis -Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors - izcils pianists, koncertmeistars un savdabīgs gan savas, gan kolēģu un klasiskās mūzikas interprets. Perfekta formas izjūta, neparsti muzikālās domas risinājumi, meklējot arvien jaunas nianses un saskaņas. Uzstājies kocertos Latvijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Austrijā, ASV. Joprojām sadarbojas ar daudziem dažādu paaudžu latviešu atskaņotājmāksliniekiem. Mans ideāls - kalpošana mūzikai. Koncerti ir galvenie manas dzīves notikumi.Arī gatavošanās tiem, muzicēšana ar domubiedriem, draugiem, mīļajiem.

Koncertā muzejā Pēteris Plakidis atskaņos divus opusus: R. Vāgners „Pie melnajiem gulbjiem” un R. Vāgners – F. Lists „Elzas sapnis no operas „Loengrīns”” .

Laura Grecka (mecosoprāns). Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Turpina studijas maģistrantūrā pie asoc. profesores Lilijas Greidānes . Strādājusi Rīgas Doma Kora skolā. Šobrīd papildina muzikālo izglītību Māstrihtas Mūzikas akadēmijā. Dziedātājas repertuārā ir gan dažādu komponistu ārijas no senās mūzikas līdz verismam, gan latviešu, krievu, vācu, franču, kā arī jauno komponistu skaņdarbi, piemēram, Diānas loma A. Tumševicas kameroperā „Sarkans.”Koncertā muzejā Laura Grecka dziedās piecas Riharda Vāgnera dziesmas ar Matildes Vēzendonkas dzeju: Enģelis, Apstājies! Siltumnīcā, Sāpes, Sapņi. Koncertmeistars Pēteris Plakidis.

Dzintars Beitāns, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķetra koncertmeistara vietnieks. Vijoles spēli mācījies Emīla Dārziņa mūzikas skolā un Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā pie Valda Zariņa un Ulda Sprūdža, beidzis arī Ulda Sprūdža meistarklasi. Daudz koncertējis gan kā solists, gan kā dažādu kameransambļu dalībnieks Eiropā, ASV, Āzijā. Nesenā pagātnē aizsākusies sadarbība ar Pēteri Plakidi. Koncertā muzejā mākslinieki atskaņos R. Vāgnera – A. Vilhelmi opusu „Albūma lapa”.

Guntars Pupa – muzikologs – stāstījums par Riharda Vāgnera mūziku Rīgā Jāņa Akuratera laikā: 20. gs. sākums – 30. gadi.

Koncertu atbalsta Rīgas dome.

Ieejas maksa – Ls 1,50; skolēniem, studentiem, senioriem – Ls 1,00.

Uzziņas pa tālruni 29451112 (Ruta Cimdiņa), 26703293 (Maira Valtere) vai e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu , Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu